Si e forcon performanca seksuale te Moringa te burrat?

Moringa është shpallur si një superushqim i vërtetë. Thuhet se ka shumë përfitime të mundshme shëndetësore duke filluar nga parandalimi i kancerit humbje peshe.

Megjithatë, një fushë me interes të veçantë është potenciali i saj si një suplement natyral për rritjen e performancës seksuale tek meshkujt.

Shumë besojnë se moringa mund të rrisë libidon, të përmirësojë funksionin erektil dhe të rrisë qëndrueshmërinë seksuale.

Dhe ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz kërkojnë qasje natyrale dhe holistike ndaj shëndetit, moringa po bëhet gjithnjë e më popullore si një suplement me bazë bimore me një histori të gjatë përdorimi në mjekësinë tradicionale.

Por pyetja e madhe mbetet: a mundet moringa të përmirësojë vërtet performancën seksuale te meshkujt?

Le të hedhim një vështrim më të afërt dhe ta zbulojmë!

Pse ekziston një besim se Moringa mund të përmirësojë performancën seksuale për burrat?

Me një interes në rritje për qasjet natyrore dhe holistike ndaj shëndetit, Moringa është shfaqur si një suplement popullor me bazë bimore me një histori të gjatë përdorimi në mjekësinë tradicionale.

Dhe ndërsa më shumë njerëz zbulojnë përfitimet e ilaçeve natyrale për përmirësimin e shëndetit të tyre, Moringa është bërë një nga zgjedhjet kryesore për rritjen e performancës seksuale në një mënyrë të sigurt dhe natyrale.

Një nga arsyet për popullaritetin e Moringës si një përforcues seksual mund të jetë përmbajtja e tij e lartë ushqyese.

Pra, le të shqyrtojmë faktet mjekësore.

E mbushur me vitamina, minerale dhe antioksidantë, Moringa mund të mbështesë shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme, duke përfshirë shëndetin seksual.

Për shembull, Moringa përmban nivele të larta të argininës, një aminoacid që mund të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale dhe të përmirësojë funksionin erektil.

Për më tepër, farat e moringa janë një burim i pasur i vitaminës A, C dhe D, të cilat janë gjetur se rrisin nivelet e hormoneve seksuale tek meshkujt dhe përmirësojnë prodhimin dhe virilitetin e spermës.

Vitamina C në moringa forcon sistemin imunitar, nxit qarkullimin dhe rrit rrjedhjen e gjakut në penis, duke rezultuar në ereksione më të forta.

Vitamina D është thelbësore për ndërtimin e testosteronit e cila është thelbësore për ereksione të qëndrueshme dhe të qëndrueshme.

Moringa gjithashtu përmban saponins, një përbërës kimik që mund të rrisë epshin dhe të rrisë nivelet e testosteronit, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për meshkujt që kërkojnë të përmirësojnë performancën e tyre seksuale.

Përveç kësaj, moringa është e pasur me minerale si hekuri, kalciumi dhe zinku, të cilat janë thelbësore për ndërtimin e testosteronit dhe ereksioneve të forta.

Në përgjithësi, moringa është një suplement natyral dhe i sigurt që mund të ofrojë një sërë përfitimesh për shëndetin seksual, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer për burrat që duan të përmirësojnë performancën e tyre seksuale në mënyrë natyrale.

Cilat janë mënyrat më të mira për të marrë Moringa

Ka shumë mënyra për të konsumuar moringa në formën e saj natyrale dhe metoda që ju zgjidhni do të varet nga preferencat tuaja personale dhe qëllimet shëndetësore.

Pavarësisht shijes së saj pak të hidhur, një nga mënyrat më të njohura për të konsumuar moringa është duke pirë Maji Moringa.

Thjesht vendosni disa gjethe të thara moringa në ujë të nxehtë për disa minuta dhe ëmbëlsojini me ëmbëlsues natyralë si mjalti.

Pavarësisht nëse e shijoni të nxehtë apo të ftohtë, çaji moringa është një mënyrë e shijshme dhe ushqyese për të përjetuar përfitimet e kësaj bime të jashtëzakonshme.

Përveç pirjes së çajit, mund të hani edhe gjethe të freskëta ose të ziera të moringa si perime, e cila është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur marrjen e lëndëve ushqyese.

Gjethet e Moringës gjithashtu mund të thahen dhe bluhen në një pluhur të imët dhe të shtohen në smoothie, lëngje, bollgur, kos, supa ose recetat tuaja të preferuara.

Doza e rekomanduar ditore e pluhurit moringa është përgjithësisht 1-2 lugë çaji.

Pse farat Moringa përmirësojnë performancën seksuale për meshkujt?

Farat e Moringës janë një burim energjie i kalciumit dhe vitaminës D, duke siguruar më shumë nga këto lëndë ushqyese thelbësore në vetëm një porcion të vogël se 3 gota qumësht të plotë – pa të gjitha yndyrat dhe kaloritë shtesë.

Në mjekësinë tradicionale lindore, farat e moringa janë njohur prej kohësh për aftësinë e tyre për të rritur fuqinë seksuale te meshkujt. Ato madje përdoren si një trajtim natyral për disfunksionin erektil.

Farat e Moringës përdoren si një ilaç për virilitetin seksual. Farat mund të ndihmojnë në rritjen e ngurtësisë së ereksionit dhe në rritjen e shëndetit tuaj seksual.

Duke rritur rrjedhjen e gjakut në indin erektil, vitaminat dhe koenzimat që gjenden në farat e moringa mund të ndihmojnë në rritjen e madhësisë, ngurtësisë dhe shëndetit të përgjithshëm të ereksionit.

Kjo do të thotë përmirësim i performancës seksuale dhe rritje të besimit në dhomën e gjumit. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë natyrale dhe efektive për të përmirësuar shëndetin tuaj seksual, farat e moringa mund të jenë me vlerë të provoni.

Rëndësia e seksit në një marrëdhënie

Pra, ne kemi parë faktet dhe statistikat shkencore, por si u sjell përfitim burrave emocionalisht dhe fizikisht përdorimi i Moringa-s?

Shumica e njerëzve do të pajtoheshin se seksi është një faktor i rëndësishëm për të ruajtur një marrëdhënie të shëndetshme.

Ajo që është e shkëlqyeshme është se ka shumë përfitime shëndetësore dhe emocionale për burrat dhe gratë që mund t'i atribuohen kryerjes së marrëdhënieve të rregullta seksuale.

Dr. Lisa citon një studim të Universitetit Duke që tregoi se seksi 200 herë ose më shumë në vit mund të rrisë jetëgjatësinë tuaj me gjashtë vjet.

Duke u angazhuar në marrëdhënie seksuale më shpesh, ekziston gjithashtu një nxitje e natyrshme vetëvlerësim dhe vetëbesim.

Këtu janë vetëm disa shembuj të përfitimet e seksit në një lidhje ose martesë:

  • Seksi është i mirë për zemrën tuaj. Seksi i rregullt mund të largojë sulmet në zemër
  • Seksi i rregullt mund të rritë pjellorinë tuaj
  • Të shijosh një jetë seksuale të rregullt mund të ulë rrezikun e zhvillimit të kancerit të prostatës për burrat në 50-et e tyre
  • Seksi i rregullt mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit
  • Një jetë e shëndetshme seksuale ndihmon në kontrollin e peshës duke djegur kalori
  • Seksi mund të ulë presionin e gjakut

Pra, tani e dini rëndësinë e një jete seksuale të shëndetshme, me siguri është e drejtë të mendoni për partnerin tuaj? Nëse jeni femër, ka prova që moringa mund të ndihmojë stimulimin seksual tek gratë si.

Pse të mos provoni dhe të shihni se si moringa mund të përmirësojë performancën seksuale për burrat dhe gratë.

Përdorimi i suplementeve Moringa

Shtesat Moringa janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rregulluar marrjen tuaj në mënyrë të sigurt.

Nëse nuk ju pëlqen shija e moringa, ajo është gjithashtu e disponueshme në formë kapsule, tabletash dhe ekstrakti të lëngshëm.

Marrja e kapsulave moringa ose shtimi i pluhurit të moringës në smoothie ose lëngje mund të jetë më i përshtatshëm për ju.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të merrni suplemente moringa për të përmirësuar performancën tuaj seksuale.

Për shembull përdorimi i kapsollave moringa do t'ju japë një mbledhje më të gjatë dhe më të fortë dhe thuhet se promovon rritjen në madhësinë e penisit.

Është thelbësore që të ndiqni udhëzimet e dozimit në etiketën e suplementit dhe të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të merrni ndonjë suplement të ri moringa – veçanërisht nëse jeni duke marrë ilaçe ose keni kushte themelore shëndetësore.

Furnizuesit e rekomanduar në:

Australi

Kanadë

Afrika e Jugut

UK

SHBA

Mos harroni të merrni këshilla mjekësore për t'u siguruar që merrni moringa në mënyrë të sigurt.

Hulumtimi se si Moringa mund të përmirësojë performancën seksuale për burrat

Hulumtimi mbi moringa si një përforcues seksual për meshkujt është një fushë studimi relativisht e re dhe në zhvillim.

Megjithatë, ka pasur disa studime që hetojnë përfitimet e mundshme të moringa në shëndetin seksual te meshkujt.

Studimet e mëposhtme shqyrtuan përfitimet seksuale të moringa në 3 fusha të ndryshme – përmirësimi i dëshirës seksuale, rritja e funksionit erektil dhe rritja e qëndrueshmërisë seksuale.

Përmirësimi i libidos: Moringa besohet se ka veti afrodiziake që mund të rrisin dëshirën seksuale tek meshkujt. Një studim i publikuar në Journal of Ethnopharmacology zbuloi se Ekstrakti i Moringës rrit ndjeshëm aktivitetin seksual dhe dëshirën seksuale te minjtë meshkuj.

Përmirësimi i funksionit erektil: Moringa mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit erektil duke rritur rrjedhjen e gjakut në penis. Një studim i botuar në Journal of Sexual Medicine zbuloi se suplementi Moringa përmirësoi funksionin erektil te meshkujt me mosfunksionim erektil të butë deri në mesatar (Thakurdesai et al., 2011).

Rritja e qëndrueshmërisë seksuale: Moringa mund të ndihmojë në rritjen e qëndrueshmërisë seksuale duke reduktuar lodhjen dhe duke përmirësuar nivelet e energjisë. Një studim i botuar në Gazetën e Mjekësisë Tropikale të Paqësorit të Azisë zbuloi se suplementi Moringa rriti qëndrueshmërinë fizike dhe uli lodhjen te minjtë (Kaleem et al., 2006).

Ndërsa këto studime sugjerojnë se Moringa mund të ketë përfitime të mundshme për shëndetin seksual te meshkujt, nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar plotësisht efektet e mundshme të moringa në performancën seksuale.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se këto studime janë kryer mbi kafshë ose grupe të vogla njerëzish dhe rezultatet mund të mos vlejnë domosdoshmërisht për të gjithë.

Për më tepër, Moringa nuk duhet të përdoret si zëvendësim për trajtimin mjekësor për mosfunksionimin erektil ose çështje të tjera të shëndetit seksual pa u konsultuar me një ofrues të kujdesit shëndetësor.